טיפול זוגי

שלא יגידו לכם שאצלנו זה אחרת – כי אין מערכת זוגית ללא קושי. ישנם תקופות שהכל נראה קשה ומסובך ואולי כבר בלתי אפשרי.

השאלה איך אתם מתנהלים שם מול הקושי בזוגית? כמה זה לוקח לכם את האנרגיה שלילית? ובכלל כמה זה משפיע על האווירה בניכם ובכלל על האווירה בבית?

ואתם כבר חשבתם ואולי דיברתם ביניכם שהפתרון הטוב ביותר לפרק את הבית ואני יודעת שאם הייתי שואלת אתכם בוודאי הייתם אומרים ניסינו הכל!  

אז רגע לפני שאתם גוזרים את גורל חייכם אני כאן כדי להגיד אפשר להציל את הבית שלכם – אפשר ובוודאות!!! אפשר להחזיר את הזוגיות למסלול הנכון והבריא וכן זה בעבודה קשה אך משתלמת ובענק!

מהו טיפול זוגי?

באילו מצבים טיפולים זוגיים יכולים לסייע? מתי כדאי לפנות אל מטפלים זוגיים מקצועיים ומומלצים? מה קורה בטיפול הזוגי ואיך היועץ בוחר את הטיפול הנכון ביותר עבור בני הזוג? תוך כמה זמן מרגישים בשיפור במערכת היחסית של בני הזוג? הכנתי עבורכם מדריך קצר בנושא טיפול זוגי שבו אני עונה על השאלות הנפוצות ביותר.

בעשורים האחרונים גברה התופעה של פרידה וגירושין בקרב זוגות, ורבים ממהרים להיפרד ללא ניסיון לשקם את היחסים, לפתור מחלוקות, להימנע משיפוטיות ולשנות דפוסי התנהגות. בעזרת טיפול זוגי ניתן לשפר את מערכת היחסים והתקשורת בין בני הזוג, לגשר על תפיסות שונות, לפתור קונפליקטים במערכת היחסים, לשנות דפוסי התנהגות ולבנות חוזה זוגי חדש, יציב, עמוק, מכיל ואוהב יותר.

כדאי לדעת כי המקור של ייעוץ זוגי וטיפול בזוגות שנקלעו למחלוקות ולמשברים ביחסים טמון בתנועת האיגניקה בגרמניה (בתחילת המאה ה-20), ובתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת החלו לקום מכונים מקצועיים לייעוץ נישואין בארצות הברית. בשנות ה-50 של המאה ה-20 החלו פסיכולוגים להציע ייעוץ זוגי כחלק מהטיפול בבעיות במשפחה, והתחום החל להתפתח במהירות ברחבי העולם. ראוי לציין כי בשנים האחרונות גובר הביקוש לטיפול המקצועי שניתן על ידי מטפלים זוגיים והתחום מתפתח במהירות גם בישראל.

טיפול זוגי הוא בגישה מעמיקה יותר. נותן מרחב גדול לעבר של כל אחד מבני הזוג כדי ללמוד את ההשפעות שלו על ההווה ביחסים .תפקיד הטיפול הוא לשאול שאלות טובות ולא לכוון לפתרון כדי להבין את הדינמיקה והתהליכים הבלתי מודעים ודרך הניתוח וההדגשים זה מסייע למטופלים לראות ולהבין באופן ברור יותר את מקור הקשיים בזוגיים כשהמטרה היא לכוון את הזוג וגם לחוד להתבונן להבין את המתרחש להבין איך האמירה ההתנהגות והגישה נתפסת מחוץ לעדשה, ומה היא מזמינה אצל האחר והאם זו הייתה הכוונה. הזדמנות נפלאה למטפל לתווך את הרגשות בניהם מה שמייצר אווירה בטוחה של למידה אגבית שמייצרת הבנה לעשיה פרקטית ממוקדת תוצאה.

באילו מצבים טיפול זוגי יכול לסייע?

בכל שלב בחיי הזוג נכון לפנות לפני מיסוד הקשר ולאחריו יש סיבות שונות ומגוונות הגורמות לזוגות לפנות לטיפול זוגי, ובדרך כלל פונים למטפלת זוגית במצבים הבאים:

  • בני הזוג סובלים מקונפליקטים מתמשכים, כולל מאבקי כוחות בתוך הזוגיות והמשפחה.
  • אחד מבני הזוג חווה תחושה של תקיעות במערכת היחסים הזוגית.
  • תקשורת אישית לקויה בין בני הזוג.
  • דינמיקה פוגענית בזוגיות.
  • קשיים שונים בגלל מצבי דחק ואירועים שונים בחיי בני הזוג, לדוגמה לחץ לפני חתונה, מצבי הריון, מחלוקות לאחר לידה, פיטורין של אחד מבני הזוג, עזיבת הילדים את הבית וכד'.
  • משבר בזוגיות על רקע של בגידה, משבר באמון וכו'.
  • קושי מהותי עם הורי בן או בת הזוג הגורם למחלוקות ולסכסוכים בין בני הזוג.
  • ריחוק מיני.
  • תחושה של בדידות בתוך הזוגיות.

באיזה שלב כדאי לפנות לגורם מקצועי?

זוגות רבים נקלעים למשבר ביחסים בגלל סיבות כאלו ואחרות. מאחר שידוע לכול מהו שיעור הגירושין בארץ, כדאי לדעת כי בשנים האחרונות החלה מגמה חדשה לפנות להליך ייעוץ זוגי או טיפול זוגי כדי לשקם את היחסים. ראוי לציין כי בחירה נכונה של מטפלת זוגית הינה קריטית מאחר שיש גישות שונות לטיפול הזוגי, וכדאי לבחור במטפלת מנוסה המספקת כלים פרקטיים לבני הזוג ומעניקה ליווי מקצועי המבטיח שיקום הזוגיות באחוזי הצלחה גבוהים מאוד.

אין צורך להמתין למשבר מהותי בזוגיות העשוי לגרום להחלטה המורכבת להתגרש. הזוגות יכולים לפנות לעזרה מקצועית בכל שלב של מערכת היחסים על מנת לשפר את הזוגיות, לשנות דפוסי התנהגות שיצרו את הריחוק בקשר שלהם, כל זה יכול להתקיים באפס מיומנות של אגו ושיפוטיות, עבודת חיינו כשמבינים שהיא באה ממקום הישרדותי 

אהבה וזוגיות מיומנות שקיימות בכל אחד מאתנו  רק מעולם לא לימדו אותנו איך מפתחים ותחזקים אותם לאורך חיים, אז עם יד על הלב, איך נדע ? בתי הספר שלנו מלמדים היסטוריה, מתמטיקה גאוגרפיה ולא במיומנות אהבה, לכן לא פעם נקלעים למשברים בזוגיות.

כשמטרת העל היא לדעת גם לפתור קונפליקטים בנושאים רגשיים, מיניים, החברתיים ופיננסיים, מה שמבטיח להשיג ערוץ תקשורת בריא וכן בין בני הזוג, כולל שינוי דפוסי התנהגות מקדמים על מנת להביא לשינוי ושיקום היחסים הזוגיים.

איך יבחר הטיפול הנכון עבורכם?

ראוי לציין כי ישנן גישות שונות לטיפול זוגי והמטפל המנוסה יתאים את הגישה הטיפולית בהתאם למקרה ולמאפיינים האישיים של בני הזוג. יש מגוון טיפולים זוגיים שיכולים להתאים בני הזוג שנקלעו למשבר, למשל פסיכותרפיה זוגית (באופן פרטני או קבוצתי), טיפול התנהגותי – קוגניטיבי, טיפול מיני, טיפול פסיכודינמי ועוד.

בתוך כך, הטיפול נועד לסייע לבני הזוג והמטרה העיקרית היא להביא להרמוניה בבית, לקחת את המשבר למקום של צמיחה, להשקיע נכון בזוגיות ולהתחבר מחדש למקור האהבה שגרם לבני הזוג לחיות יחדיו.

תוך כמה זמן ניתן להרגיש בשיפור?

במקרים רבים, טיפול זוגי הוא טיפול קצר וממוקד וניתן להרגיש בשיפור תוך זמן קצר, אך כל מקרה לגופו. לכל טיפול יש מאפיינים ייחודיים לכן חשוב לפנות למטפלת מקצועית ומנוסה שתפקידה בין היתר להתאים את הטיפול הנכון והאופטימלי לבני הזוג. הטיפול שעשוי להיות ממושך מאבד את האפקטיביות שלו לתוצאה הרצויה שכן הרעיון המרכזי בטיפול הוא לא רק לדבר על, אלא בעיקר לעשות את . הלמידה מופיעה כשיודעים להפריד בין מה שאנחנו מרגישים לבין איך שאנחנו פועלים, היא זאת שתיתן את הקצב הנכון למסגרת הנכונה של משך זמן הטיפול ותוך זמן קצר מבחינים בשינוי במערכת היחסים והכי חשוב לא נשארים עם הדילמות והמועקות. משתפים ושואלים כששואלים מתפתחים ואז הגמישות המחשבתית מתפתחת . כל שאלה מקבלת מענה אישי ממוקד מדויק וכנה וזה בונה את הקשר שלכם לתמיד כדי להשיב את האינטימיות והקרבה שאבדה בזוגיות ועם יד על הלב זה לא חלום רחוק והוא במרחק הליכה כדי להפעיל את המנגנונים הנכונים שאחראים על הרגש וההיקשרות, תרגול נכון יביא אתכם למטרה הרצויה לאותם מיומנות שקיימים בכם .

ואני כאן עבורכם במקצועיות ובלווי הנדרש, לצייד אתכם בכלים פרקטיים ומעשיים שיעזרו לכם להחזיר את התשוקה שאבדה. ואם אתה או את אומרים לעצמכם: "אין סיכוי שהוא יגיע איתי לייעוץ זוגי והרי אני לא יכולה לסחוב הכל על עצמי ולקחת אחריות על הכל. 

ואני כאן להגיד לך שזה לא חייב להיות בשניים.  אפשר שאת תעשי את העבודה בחלק שלך – תרימי את הכפפה, את עיקר הבית, את הלב של הבית, את חכמה ככה בנו אותנו, קחי את האחריות על 100% שלך ואל תחכי לו. לחכות לו זה להיות תלויה בו, מניסיון הוא יירתם אחרייך ושם יתחיל הקסם. 

מאחלת בהצלחה בהמשך הדרך ואני, אורית רייטר כאן עבורך 🙂

גלילה לראש העמוד

האם כבר עשית שאלון אבחון?

דילוג לתוכן