משברים בזוגיות

Unhappy black couple sitting on bed after having argument

רוב הזוגות מתמודדים עם משברים בזוגיות וחשוב לזכור כי ברוב מערכות היחסים יש עליות וירידות. המשבר במערכת היחסים משפיע לרעה על כל אחד מבני הזוג, אך בעזרת טיפול או ייעוץ זוגי ניתן לצלוח את המשבר, לשקם את הזוגיות, לחזק את הקשר וליהנות מזוגיות נפלאה ומלאה באהבה.

 

איך מזהים משבר זוגי?

זוגות שחיים יחד לאורך תקופה ממושכת מתמודדים עם שינויים רבים ומגוונים החלים אצל כל אחד מבני הזוג וכמובן גם במבנה של התא המשפחתי. השינויים החלים בחיים משפיעים על מערכת היחסים ולא פעם יש שינוי שמחייב הסתגלות הדדית למצב החדש, לדוגמה הולדת ילד והרחבת המשפחה, מעבר למגורים משותפים, גיל המעבר, יציאה לפנסיה, הקמת עסק על ידי אחד מבני הזוג, אובדן של אדם קרוב, אסון שקרה לאחד מבני הזוג ועוד.

ראוי לציין כי לכל משבר זוגי יש מאפיינים ייחודיים, ומעבר לנסיבות האישיות העשויות לגרום למשברים בזוגיות לעיתים יש משבר שנובע מגורמים חיצוניים כמו פיטורים ממקום העבודה, מעבר דירה וכד'.

ניתן לזהות משברים בזוגיות כאשר יש התרחקות רגשית ומנטלית בין בני הזוג, ירידה בחשק המיני, מחשבות שליליות על בן או בת הזוג, שיפוטיות ביחסים, מריבות בתדירות גבוהה, קונפליקטים רבים, קשיי תקשורת, אי התייחסות זה לזו במערכת היחסים, הימנעות משהייה יחדיו ועוד.

 

הסיבות הנפוצות למשברים זוגיים:

הסיבות הנפוצות ביותר שעלולות לגרום למשבר בזוגיות הן:

שינוי בתא המשפחתי

חלק מהזוגות נקלעים למשבר במערכת היחסים בעקבות הרחבת התא המשפחתי ולידת תינוק חדש. השינוי במבנה המשפחתי עשוי לעורר משברים בזוגיות מאחר שזהו שינוי משמעותי ומהותי בחיי בני הזוג, ולא פעם הם חווים אי הסכמות ומריבות על רקע השינוי במבנה המשפחה.

ירידה בחשקים

משבר בזוגיות עלול להתפתח בגלל ירידה בחשק המיני של אחד מבני הזוג או אצל שניהם, ובנוסף הירידה בחשק המיני יכולה להתעורר בגלל לחץ כלכלי, מתח נפשי וכו'. במערכת יחסים ממושכת קיימת ירידה טבעית בחשקים, ולא פעם אחד מבני הזוג מתוסכל מחוסר במיניות ובמגע.

חוסר זמן או התייחסות

החיים מזמנים לא מעט שינויים, גם במערכת היחסים, ולא פעם המשבר בזוגיות נובע מחוסר זמן או התייחסות, למשל כאשר אחד מבני הזוג מקים עסק ומשקיע את כל זמנו ומרצו בעסק החדש.

התרחקות רגשית ומנטלית

אחת מהסיבות העיקריות למשברים בזוגיות היא התרחקות רגשית או מנטלית מסיבות שונות ומגוונות. חשוב לזכור כי כל אחד מבני הזוג חווה שינויים בחייו, ולעיתים התפיסות משתנות ובני הזוג מתרחקים זה מזו ולהיפך. כמו כן, מתח נפשי אצל אחד מבני הזוג עלול לגרום למשבר במערכת היחסים.

 

איך ניתן לתקן את המצב והאם זה לא מאוחר מדי?

כאמור, משברים בזוגיות מאפיינים את רוב הזוגות שנמצאים במערכת יחסים ממושכת, ובעזרת טיפול זוגי או ייעוץ זוגי ניתן לצלוח את המשבר, לגשר על פערים שנוצרו עם הזמן, להבין את הצרכים של כל אחד מבני הזוג ולמצוא את הדרך הנכונה לצמיחה אישית וזוגית ולמעשה ניתן לצמוח מתוך המשבר וליהנות מזוגיות טובה, חמה ומלאת אהבה. מעבר לטיפול הזוגי כדאי ליישם טכניקות יעילות לתיקון המצב, למשל יציאה לדייט כדי לשוחח על הבעיות, הימנעות משיפוטיות, הקשבה ועוד.

ישנם משברים מהותיים במערכת היחסים, ובמצבים אלו כדאי לחפש עזרה מגורם מקצועי וחיצוני. לכן, כאשר מזהים סימנים של משבר בזוגיות כדאי לפנות לטיפול זוגי ולא להמתין זמן רב, ובכל מצב, גם במשברים החריפים ביותר, יש אפשרות לשקם את מערכת היחסים ולצמוח ממנה.

פוסטים נוספים

רוצים להכיר על עוד אפשריות איך לשפר את היחסים שלכם בזוגיות
מוזמנים עכשיו, שיחת יעוץ בת 20 דקות (ללא עלות) מחכה לכם כאן
כדי להתייעץ ולקבל תשובות לשאלות בזוגיות ובכלל ביחסים

גלילה לראש העמוד

האם כבר עשית שאלון אבחון?

דילוג לתוכן